REZERWACJA BILETÓW
Zamów Bilety Telefonicznie
Zamów Bilety Telefonicznie


Lotniska w Turcji
 
Lotniska i linie lotnicze Turcji
 
Turcja to kraj w znacznej mierze położony w Azji, na Półwyspie Azja Mniejsza. Tylko nieznaczna jego część, ok 3%, należy do Europy. Część europejska od azjatyckiej oddzielona jest morzem Marmara i cieśninami Bosfor i Dardanella. Państwo to, znajdujące się od roku 2001 w fazie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego, usilnie zabiega o członkostwo w Unii Europejskie.
 
Atutem Turcji w rozmowach akcesyjnych jest niewątpliwie gospodarka tego kraju - jedna z największych gospodarek na świecie, a jedną z jej najszybciej rozwijających się gałęzi jest turystyka. W roku 2012 Turcja, jak pokazują statystyki, była szóstym najczęściej odwiedzanym krajem świata. Z jej walorów turystycznych skorzystało ponad 35,5 mln turystów, głównie z: Niemiec, Rosji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski, co przysporzyło (z samej turystyki) temu krajowi ponad 25,5 mld dolarów zysku. A ma on, jak rzadko który, wiele do zaoferowania. Cztery morza: Czarne, Egejskie, Marmara i Śródziemne, fantastyczny klimat, niesamowite krainy i zabytki (np.: Turcja Egejska z Troją, Miletem, Efezem, Hierapolis, Pergamonem, Izmirem i in.), mozaikowy Stambuł, kulturę, kuchnię i oczywiście Turecką Riwierę ze znanymi na całym świecie kurortami wypoczynkowymi.
 
 
Rezerwacja, Bilety Lotnicze do i z Turcji:
 
32 728 30 44
 
7 dni w tygodniu, płatność przelewem lub on line
 
 
 
Jednakże ze względu na sporą odległość dzielącą większość krajów europejskich od Turcji, w tym i Polskę, podróżowanie do Turcji przez długie lata nie było sprawą tak łatwą jak jest obecnie. Wraz z dynamicznym rozwojem lotnictwa cywilnego, ostrej konkurencji na rynku tanich przewozów lotniczych i licznym pojawieniem się przewoźników czarterowych, przeloty do Turcji – zwłaszcza w sezonie turystycznym – są najwygodniejszą, najszybszą i najtańszą formą podróżowania. Do tego samego wniosku doszli również sami Turcy stawiając na rozwój lotnictwa cywilnego i przeznaczając znaczne nakłady na rozwój lotniczej infrastruktury.
 
Obecna pozycja tego kraju na lotniczej mapie świata potwierdza tylko możliwości gospodarki tego kraju, a wiele państw może tylko pomarzyć o choćby zbliżonej bazie, kondycji własnych przewoźników czy lotniczym zapleczu jakie mają u siebie Turcy. W 2013 r. tureckie porty lotnicze obsłużyły, łącznie z pasażerami tranzytowymi 150,2 mln osób, co dało im pod tym względem 5 pozycję w Europie (tym samym zanotowały 15% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego - w 2012: 131 mln). Dla porównania polskie lotniska w analogicznym okresie odprawiły ok. 26 mln podróżnych. Kraj ten posiada około 20 zarejestrowanych przewoźników lotniczych, do których należą linie: AnadoluJet, Atlasjet, Borajet, Corendon Airlines, Freebird Airlines, Izair, MNG Airlines, Onur Air, Pegasus Airlines, Pegasus Asia, Saga Airlines, Sky Airlines, SunExpress, Tailwind Airlines, Tarhan Tower Airlines, Turkish Airlines, zarejestrowane w tureckim sektorze Cypru - Cyprus Turkish Airlines i North Cyprus Airlines. Ten ostatni jest partnerem Turkis Airlines. Do niedawna działały także: Fly Air (zlikwidowane w 2007 r), Inter Airlines (zlikwidowane w roku 2008) i Kuzu Airlines Cargo (zlikwidowane w roku 2009). Flagowym tureckim przewoźnikiem są linie Turkish Airlines - potężny przewoźnik obsługujący połączenia na blisko 250 destynacjach, co daje mu pod tym względem 4 pozycję w światowym rankingu. Turecka linia dysponuje flotą 234 nowoczesnych i stale wymienianych maszyn. Dalszych 217 samolotów jest w fazie zamówienia. Linia ceniona jest za swój wysoki profesjonalizm, poziom bezpieczeństwa i standard obsługi pasażerów. Trzykrotnie otrzymywała nagrodę firmy konsultingowej Skytrax (*) jako najlepsza europejska linia lotnicza. Narody otrzymywała także jako najlepsza linia Europy Południowej i przewoźnik zapewniający najwyższy standard w klasie ekonomicznej. Na marginesie można dodać, że Turkish Airlines niedawno był zainteresowany zakupem PLL LOT. Na przeszkodzie stanęły jednak unijne przepisy, mocą których firmy spoza Unii nie mogą kontrolować linii lotniczych w Unii zarejestrowanych.
 
Również tureckie lotniska są stale modernizowane, tak by mogły sprostać wymaganiom dynamicznie rosnącego ruchu turystycznego. Większość z nich to nowe i nowoczesne obiekty z pełnym zapleczem do obsługi pasażerów i wszelkimi możliwymi dla nich udogodnieniami (jak: punkty informacyjne, zaplecza gastronomiczne, strefy wolnocłowe, kantory wymiany walut, banki, punkty medyczne, apteki, przechowalnie bagażu, wypożyczalnie samochodów, punkty usługowe, stoiska z pamiątkami, pokoje dla podróżnych z małymi dziećmi, place zabaw i wiele, wiele innych). Te najbardziej popularne są również przystosowane do obsługi pasażerów niepełnosprawnych. Poniżej zamieszczamy listę tureckich lotnisk wraz z ich kodami IATA, wyróżniając zwłaszcza te, które poprzez regularnych przewoźników lub linie czarterowe mają bezpośrednie połączenie z Polską lub są kluczowe dla ruchu turystycznego:
 
Adana (ADA)
Adıyaman (ADF)
Ağrı (AJI)
Amasya Merzifon (MZH)
Amida (DIY)
Ankara - Esenboga (ESB)
Antalya (AYT)
Balıkesir Koca Seyit (BZI)
Batman (BAL)
Bingöl (BGG)
Bodrum-Milas (BJV)
Bursa (BTZ)
Çanakkale (CKZ)
Corlu (TEQ)
Dalaman (DLM)
Denizli – Cardak (DNZ)
Diyarbakır (DIY)
Edessa - GAP International (GNY)
Edremit/Korfez (EDO)
Elazig (EZS)
Erzincan (ERC)
Erzurum (ERZ)
Eskişehir-Anadolu (AOE)
Gaziantep (GZT)
Gazipaşa(GZP)
Hatay Antiochia (HTY)
Igdir (IGD)
Isparta (ISE)
Izmir - Adnan Menderes (ADB)
Izmir – Cigli (IGL)
Kahramanmaras (KCM)
Kars (KSY)
Kastamonu (KFS)
Kayseri-Erkilet (ASR)
Kocaeli - Cengiz Topel (KCO)
Konya (KYA)
Kutahya – Zafer (KZR)
Malatya Erhaç (MLX)
Mardin (MQM)
Merzifon (MZH)
Mus (MSR)
Nevsehir (NAV)
Samsun-Çarşamba (SZF)
Şanlıurfa (GNY)
Siirt (SXZ)
Sirnak (NKT)
Sinop (SIC)   
Sivas (VAS)
Stambuł-Atatürk (IST)
Stambuł-Sabiha Gökçen (SAW)
Synopa (NOP)
Tekirdağ-Çorlu (TEQ)
Tokat (TJK)
Trabzon (TZX)
Van (VAN)
Yenişehir (YEI)
Zonguldak (ONQ)
 
 
*Skytrax – prestiżowa brytyjska firma konsultingowa prowadząca na całym świecie badania pasażerskich linii lotniczych. Ich wynikiem, każdego roku, są przyznawane liniom lotniczy nagrody, wyróżnienia i odznaczenia w różnych kategoriach, np: dla Najlepszych Linii Lotniczych, Najlepszego Lotniska, itp.
 


Wypożyczalnia Samochodów Online

Newsletter

Facebook
Sprzedaż Biletów Autokarowych