REZERWACJA BILETÓW
Zamów Bilety Telefonicznie
Zamów Bilety Telefonicznie


Przeloty do Irlandii
 
Transport lotniczy - Irlandia.
 
Irlandia jest to jedno z państw europejskich, położone na wyspie, w północno zachodniej części Europy. Zajmuje ono wyspę o powierzchni 70282 kilometrów kwadratowych i tej samej co kraj nazwie. Stolicą Irlandii jest Dublin, zaś dużym i głównym miastem portowym jest Cork. Ukształtowanie terenu tego kraju jest bardzo zróżnicowane. W centralnej części znajduje się nizina, którą otaczają łańcuchy górskie, zaś wszystko poprzeplatane jest licznymi jeziorami i bagnami. Historia tego kraju jest bardzo bogata, władza nad nim przechodziła w kolejnych latach z rąk do rąk. Ostatecznie w roku 1914 Irlandia odzyskała autonomię, jednakże w wyniku walk zbrojnych została definitywnie podzielona na dwie części: część północno wschodnią, która została przyłączona do Wielkiej Brytanii oraz część pozostałą, z której powstało Niepodległe Państwo Irlandzkie. Od momentu przystąpienia Irlandii do Unii Europejskiej, stało się ono jednym z najdynamiczniej rozwijających się gospodarczo państw w regionie. Rozwój ten wraz z pięknymi, niespotykanymi krajobrazami i licznymi miejscami godnymi zwiedzenia są tymi elementami, które przyciągają do Irlandii mnóstwo turystów z całego świata.
 
To duże zainteresowanie wymusza funkcjonowanie sprawnej komunikacji zarówno na wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Transport jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Każdy na co dzień z niego korzysta, tak więc życie bez transportu nie mogłoby być sprawnie realizowane. Wśród różnych form transportu wyróżnić można transport: drogowy, kolejowy, morski, czy lotniczy. Transport lotniczy jest najmłodszy, ale jednocześnie najprężniej rozwijający się. Wymogi do rozwoju transportu lotniczego są bardzo wysokie, gdyż wymagają dużych nakładów na infrastrukturę, a także wykwalifikowanej kadry, w związku z czym jedynie najbogatsze kraje mogą sobie pozwolić na największe zmiany w tym obszarze. W większości krajów transport lotniczy jest wykorzystywany najczęściej do przewozu pasażerów, a także transportu przesyłek pocztowych, a także towarów łatwo psujących się, w pozostałych zaś przypadkach wykorzystywane są raczej zastępcze, alternatywne formy przewozu. W zakresie pasażerskich przewozów transportowych, samolot sprawdza się bardzo dobrze, z uwagi na szybkość, wygodę, bezpieczeństwo, a także coraz większą konkurencyjność na rynku transportowym. Ze względu na systematycznie rosnące natężenie ruchu pasażerskiego prognozuje się, iż transport lotniczy będzie w przyszłości odgrywał coraz większe znaczenie.
 
W Irlandii, tak jak i w całej Europie, główny rozwój transportu lotniczego przypadł na lata 90-te. Ze względu na usytuowanie kraju na wyspie, przewozy lotnicze odgrywają szczególnie duże znaczenie dla pasażerów. W kraju w tym okresie pojawiło się kilku nowych przewoźników, a firmy już funkcjonujące zwiększyły liczbę oferowanych połączeń. Wraz ze wzrostem liczby oferowanych połączeń lotniczych, w Irlandii rozpoczęto jednocześnie liczne prace nad budową nowych, bądź modernizacją starych portów lotniczych, celem zwiększenia ich przepustowości, umożliwiającej zwiększenie liczby odprawianych pasażerów. Największych jak dotąd portem lotniczym w Irlandii jest Dublin, który obsługuje zdecydowanie ponad połowę wszystkich pasażerów lotniczych, przybywających do tego kraju. Najpopularniejsze połączenia lotnicze realizowane z tego portu kierowane są do: Londynu Heathrow, Madrytu, Barcelony, Rzymu, czy Paryża.
 
Inne porty lotnicze w Irlandii zlokalizowane są w miastach: Cork, Belfast i Shannon, a także mniejszych miejscowościach: Kerry, Galway, Sligo, Knock, Waterford i Donegal, do których jednak kierowane są wyłącznie połączenia krajowe. Przykładowe połączenia lotnicze do Irlandii z polskich portów lotniczych to: Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Rzeszów, Łódź, Katowice, Kraków, Szczecin, Wrocław – Dublin oraz Wrocław – Shannon, realizowane przez tanie linie lotnicze Ryanair; Gdańsk, Warszawa, Poznań, Katowice i Wrocław – Cork, obsługiwane przez tanie linie lotnicze WizzAir; Kraków, bądź Warszawa – Dublin, realizowane przez Linie lotnicze Aer Lingus; a także Warszawa – Belfast, Warszawa – Dublin oferowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
 


Wypożyczalnia Samochodów Online

Newsletter

Facebook
Sprzedaż Biletów Autokarowych