REZERWACJA BILETÓW
Zamów Bilety Telefonicznie
Zamów Bilety Telefonicznie


Lotniska w Rumunii

 

Lotniska w Rumunii

 

Rumunia – kraj położony nad Morzem Czarnym w południowo-wschodniej części Europy, graniczący na zachodzie z Węgrami i Serbią, na południu z Bułgarią, a od strony północnej z Mołdawią i Ukrainą. Stolicą i zarazem największym miastem Rumunii jest Bukareszt.

 

Stereotypy, jakie wokół Rumunii powstały na przestrzeni lat, każą ją postrzegać jako kraj biedny, zacofany, by nie powiedzieć dziki, który najlepiej omijać szerokim łukiem. Otóż nic bardziej mylnego.

 

Obecna Rumunia to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Europie. Kraj bezpieczny, otwarty na turystów, pełnych ciepła i życzliwości ludzi. Rumunia atrakcyjna turystycznie była już w latach siedemdziesiątych XX w. jednakże z jej uroków korzystali głównie turyści z Europy Zachodniej. Popularność kraju spadła kiedy okazało się, że pozyskiwane z Zachodu środki przeznaczane były głównie wzmacnianie dyktatury Nicolae Ceausescu. Z czasem kraj ten pogrążył się w izolacji, która trwała aż do obalenia znienawidzonego dyktatora, w roku 1989. Ożywienie nastąpiło w roku 2000, kiedy odbyły się pierwsze negocjacje w sprawie przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej. Cel osiągnięto 1 stycznia 2007 roku. Wcześniej, w roku 2004, Rumunia przystąpiła do sojuszu NATO. Czynione są obecnie starania o przyjęcie jej do strefy Schengen.

 

 

Rezerwacja Bilety Lotnicze z i do Rumunii:
 
32 728 30 44
 
7 dni w tygodniu, płatność przelewem lub on line

 


Po latach zastoju, ten niezbyt dobrze poznany i niedoceniany kraj zaczyna ponownie otwierać się na turystów. Przyciąga ich pięknem krajobrazu, wodospadami i kresowymi jaskiniami, drugim obok kanionu w Prowansji najgłębszym europejskim kanionem w Bicaz, kurortami i gorącymi mineralnymi wodami leczniczymi. Na jego terytorium rozciąga się znaczna część Karpat z licznymi szlakami turystycznymi. Ale znajdują się tam także i piękne piaszczyste plaże rozciągające się wzdłuż „Rumuńskiej Riwiery” nad ciepłym Morzem Czarnym. Można odbyć tam podróż w czasie odwiedzając średniowieczne miasta, zwiedzić doskonale zachowane zabytki (często łączące cechy sztuki bizantyjskiej, orientalnej i zachodnioeuropejskiej), zamki i pałace Transylwanii z zamkiem księcia Draculi włącznie, „malowane klasztory”, wtopione w krajobraz ludowe budowle, strzeliste cerkwie, a także zobaczyć kawał niespotykanego już gdzie indziej folkloru i spróbować miejscowych specjałów: mięsnych pulpetów, gołąbków, duszonej wieprzowiny z czosnkiem i cebulą, a także pączków  z serem i śmietaną. Rumunia posiada 11 parków narodowych.


Chociaż po przystąpieniu do Unii Europejskiej Rumunia rozwija się intensywnie to wciąż posiada jeszcze wiele zacofanych, biednych regionów. Rozwojowi turystyki nie sprzyja niestety w pełni jej komunikacja. Słabo rozwinięta jest sieć autostrad, których jest niewiele, ponad 100 km. Drogi główne są zazwyczaj dobre ale często niespodziewanie pojawiają się odcinki pełne dziur. Paliwa tańsze niż w Polsce są w wielu przypadkach gorszej jakości. Lepiej przedstawia się sieć kolejowa tego kraju. Jednakże ilość połączeń z naszego kraju jest ledwie symboliczna i zmienia się wciąż na niekorzyść. Podróżnym chcącym korzystać z połączeń kolejowych zaleca się z trasę – czasochłonną - przez Wiedeń. Stąd najlepiej wybrać się do Rumunii korzystając z transportu lotniczego. A komunikacja lotnicza Rumunii jest na całkiem dobrym poziomie. Oba nasze kraje obsługują narodowi przewoźnicy: LOT i TAROM. Nie pozostają też w tyle tani przewoźnicy. Swoją mocną pozycję w Rumunii zaczyna budować np.: Wizz Air.

Rumunia posiada kilkanaście lotnisk, choć przyznać należy, że znaczenie międzynarodowe posiada tylko kilka z nich.

Do liczących się w komunikacji pasażerskiej lotnisk i portów lotniczych Rumunii należą:

Arad (ARW),
Bacau (BCM),
Baia Mare (BAY),
Bukareszt Baneasa (BBU),
Bukareszt Otopeni (OTP),
Caransebeş (CSB) - obecnie zamknięte
Deva (DVA),
Jassy (IAS),
Kluż (Cluj) – Napoka (CLJ),
Konstanca Kogalnice (CND),
Krajowa (CRA),
Oradea (OMR),
Satu Mare (SUJ),
Suczawa (SCV),
Sybin (SBZ),
Targu Mures (TGM),
Timisoara (TSR),
Tulcea (Tulcza) (TCE).

W budowie znajduje się lotnisko w Braszowie. Planuje się także uruchomienie trzeciego lotniska w Bukareszcie - portu lotniczego Bucharest Alexeni.

 Wypożyczalnia Samochodów Online

Newsletter

Facebook
Sprzedaż Biletów Autokarowych